Cechy osobowości, a własna firma

Jakie cechy osobowościowe człowieka predysponują go do bycia przedsiębiorcą? Z kolei które z nich prognozują najlepsze warunki rozwoju indywidualnej kariery zawodowej w postaci zatrudnienia jako pracownika? Takie i podobne pytania nurtują osoby decydujące o wyborze formy swojej pracy zawodowej.

Własny biznes dla przedsiębiorczych

Prowadzeniu firmy sprzyja posiadanie przez jej właściciela kilku niezbędnych do tego zadania cech. Należą do nich m.in. pomysłowość, elastyczność, otwartość na poszerzanie wiedzy, odporność na zmiany. Osoby przedsiębiorcze umieją realizować różne warianty przybliżające je do założonego celu. Są nastawione na realizację różnych przedsięwzięć w wielu wymiarach prowadzonego biznesu. Stale się uczą i chętnie wdrażają nowe rozwiązania. Bez większych problemów dostosowują się też do nieprzewidzianych zmian.

Potrzeba stabilizacji domeną pracowników etatowych

W roli pracownika dobrze odnajdują się osoby, dla których decydujące znaczenie ma m.in. potrzeba stałego i regularnego dochodu oraz wykonywanie konkretnych czynności. Praca na etacie będzie zatem odpowiednia dla osób, które cechuje staranność w wykonywaniu zleconych i powtarzalnych zadań. Zatrudniani przez firmy pracownicy są wykonawcami konkretnej pracy w ściśle określonych warunkach i o ustalonym zakresie obowiązków. Stabilizacja zawodowa jest dla nich komfortowa. Nie mają dużej potrzeby decyzyjności i aktywności w wielu obszarach dotyczących wykonywanych czynności.