Objawy uszkodzonej poduszki silnika

Poduszka silnika to eksploatacyjna część samochodu, o której wielu kierowców zapomina, a to duży błąd.

Jazda z uszkodzoną poduszką silnika jest bowiem niekomfortowa, potrafi być mocno denerwująca i może doprowadzić do kolejnych uszkodzeń. W tym krótkim artykule opiszemy zasadę działania poduszki silnika i objawy, której pojawiają się, kiedy jest ona uszkodzona.

Zastosowanie poduszki silnika

Nawet najlepiej i najpłynniej działający silnik jest w ciągłym ruchu i gdyby był na stałe połączony z resztą samochodu, to jego drgania przenosiłby się na resztę maszyny i na kierowcę. Takie drgania byłby nie tylko niekomfortowe, ale negatywnie wpływałby na wszystkie części samochodu. Dlatego konstruktory wpadli na pomysł, aby silnik z resztą karoserii połączyć w taki sposób, aby mógł on się nieco poruszać. Tak powstała poduszka silnika. Jest ona zbudowana z metalu i gumy, która jest elastyczna i tłumi drgania silnika.

Zastosowanie takich materiałów i ciągłe naprężenia, na jakie narażona jest poduszka silnika, sprawiają, że element ten ulega zużyciu i musi być co jakiś czas wymieniany. Skąd jednak kierowca ma wiedzieć, że nadszedł czas na wymianę? Otóż zużyta poduszka silnika objawia się na kilka sposobów.

Objawy zużytej poduszki silnika

Objawy uszkodzonej poduszki silnia będą różniły się w zależności od konkretnego modelu i dokładnego rodzaju uszkodzenia. Często trudno będzie zlokalizować źródło wibracji, czy dziwnych dźwięków i podejrzenie może paść na zawieszenie. Są jednak pewne popularne objawy, które mogą wskazywać, że problem nie leży w zawieszeniu, ale właśnie w poduszce silnika:

  • Wibracje, szczególnie kiedy pojawiają się podczas postoju na uruchomionym silniku i na biegu jałowym.
  • Dudnienie podczas ruszania z miejsca
  • Dziwne dźwięki nasilające się podczas dodawania gazu
  • Ruchy drążka zmiany biegów podczas jazdy po nierównym terenie
  • Wibracje kierownicy podczas postoju na wolnych obrotach

Kiedy zauważysz któryś z tych objawów i jazda stanie się niekomfortowa, skontaktuj się ze swoim mechanikiem. Najprawdopodobniej przyszedł czas na wymianę poduszki silnika.