Czy nadaję się na kierownicze stanowisko?

Możliwość decydowania o losie własnej firmy to coś, co może ekscytować. Warto jednak pamiętać o tym, że ekscytacja to nie wszystko – trzeba umieć odnaleźć się w konkretnych realiach.

Nie wszystko jest dla wszystkich!

Być może niektórzy twierdzą, że nie ma się nad czym zastanawiać, ale nic bardziej mylnego. Osoby na kierowniczych stanowiskach zarabiają sporo i co równie istotne, mają sporo obowiązków. Można więc powiedzieć, że są plusy i minusy. Do tego trzeba powiedzieć sobie wprost, że nie wszystko jest dla wszystkich. Krótko mówiąc, kierownicze stanowisko może okazać się zbyt dużym wyzwaniem.

Niewykluczone, że część osób zadaje sobie teraz pytanie, skąd mam wiedzieć, czy kierownicze stanowisko jest dla mnie? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna i co najważniejsze, niełatwo cokolwiek powiedzieć. Weźmy sobie pod uwagę choćby szansę na rozwój – zrezygnować z tego, że można się rozwinąć? Raczej nikt nie chce cały życie robić tego samego. Co więcej, kierownicze stanowisko nie jest dla osób przypadkowych – konieczne jest spełnienie określonych kryteriów. Oczywiście wszyscy mogą się pomylić, ale myślenie w takich kategoriach nie wydaje się właściwe. Chodzi w końcu o dobro firmy.

Można więc powiedzieć, że konieczne jest znalezienie swego rodzaju balansu. Balansu między odwagą a strachem (czyli konieczna jest szeroko pojęta odpowiedzialność). Takie podejście nie jest gwarancją satysfakcji, ale na pewno możemy rozmawiać o minimalizowaniu ryzyka. Skoro już przy tym jesteśmy, ryzyko można określić czymś, czego nie da się w żaden sposób wykluczyć.